Jak usunąć plamy z ram i szyb okien? Sprawdzone domowe sposoby cz.1

Porady, jak wymyć ramy i szyby okien. 

Jak usunąć cement, grunt, farbę, kit, klej, naklejkę, taśmę, folię na oknie?
Przy doborze sposobu mycia i środków czyszczących należy wziąć pod uwagę stopień  i rodzaj zabrudzenia oraz rodzaj materiału, z którego wykonana jest poplamiona powierzchnia.

Do usuwania resztek zabrudzenia z szyby powinno się używać środki o lekko kwaśnym pH. Trzeba uważać, aby nie dostały się one na ramy okna, jej metalowe części i gumowe uszczelki, gdyż mogą wysuszyć ochronną warstwę, trwale je uszkodzić.
Do czyszczenia uszczelek i ram okna najlepsze są obojętne i alkaliczne środki czyszczące. Wskazana jest jednak ostrożność, gdyż alkaliczne środki niszczą szkło.
Przygotowane preparaty trzeba nanieść na zabrudzenie za pomocą miękkiej ściereczki lub rozpylacza, a po wymyciu miejsce koniecznie opłukać letnią wodą. Plam nie powinno się zmywać, kiedy okno jest rozgrzane promieniami słońca, ani w bardzo zimny dzień, zwłaszcza w mróz.
Zabrudzonych miejsc nigdy nie powinno się czyścić na sucho, ani zdrapywać ich ostrymi narzędziami. Nie powinno się używać wełny stalowej, nawet ostrej gąbki czy czyścika. Nie należy stosować past i żrących środków chemicznych.
Zabrudzenia należy najpierw namoczyć czystą ciepłą wodą, aby zmiękły, zetrzeć czystą, miękką szmatką. Dopiero teraz można przystąpić do czyszczenia pozostałych zabrudzeń za pomocą preparatów.

Ponieważ płyny do mycia szyb często zostawiają zacieki i smugi na szkle a gotowe środki do czyszczenia mogą zniszczyć ochronne powłoki na ramie, okuciach i uszczelkach, warto sięgnąć najpierw po domowe preparaty i sposoby usuwania plam na oknach. Środki chemiczne stosować do usuwania uporczywych resztek zabrudzeń zachowując środki ostrożności (rękawiczki ochronne, otwarte okna).

Jak wymyć brudną szybę okna?

 1. Nieduże plamy brudu na szybie przetrzeć przekrojoną świeżą cebulą. Sok zostawić na 15 minut, następnie zmyć czystą wodą.

 2. Mocno zabrudzoną szybę wymyje ciepła woda z płynem do mycia naczyń. Po umyciu szybę wytrzeć mokrym białym ręcznikiem papierowym, wypłukać ciepłą wodą z etanolem (litr wody i łyżka spirytusu), wypolerować.

 3. Silny brud na szybie usunie domowy preparat: 5 łyżek wody amoniakalnej, 5 łyżek octu i litr czystej wody. Składniki dobrze wymieszać w butelce, preparat nanosić na miękkiej ściereczce na szybę. Szybę dobrze wypłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha. Przed preparatem trzeba chronić uszczelki, ramy i okucia okna.

 4. Brud na szybie można wyczyścić innym domowym preparatem: pół szklanki parafiny w płynie, pół szklanki czystej wody i 2-3 łyżki spirytusu. Czyścić nim szybę jw.

Jak usunąć plamy na szybie i szkle? Plamy z cementu, gruntu, farby, kitu, kleju, taśmy, naklejki, folii na szybie

 

W jaki sposób usunąć cement, grunt na szybie okna lub szkle?

 1. Przed remontem ramy i szyby okna zabezpieczyć folią, papierem, aby oszczędzić sobie pracy z usuwaniem z okna resztek gruntu, cementu, farb etc.

 2. Cementu ani zaprawy nie powinno się rozmazywać na szybie, ponieważ zawsze ją rysują!

 3. Uzbroić się w cierpliwość. Nie usuwać na sucho. Zwilżyć ciepłą lub gorącą wodą resztki cementu lub gruntu na oknie. Ostrożnie skruszyć cement, szybę i ramy myć ciepłą wodą z dużą ilością płynu do mycia naczyń. Po spłukaniu szybę przemyć płynem do mycia szyb.

 4. Niewielkie resztki zaprawy na szybie można zeskrobać nożem owiniętym miękką ściereczką zmoczoną w gorącej wodzie, łopatką do czyszczenia płyty indukcyjnej lub skrobaczką do szyb samochodowych.

 5. Pozostałe trudne plamy z cementu lub zaprawy na szkle można doczyścić środkiem do polerowania metali i czyszczenia wyrobów ceramicznych zawierającym żrący kwas sulfaminowy lub kwasem solnym rozcieńczonym wodą w stosunku 3:1. Najpierw zabezpieczyć ramy okien, przeprowadzić próbę i czekać na efekt.

 6. Cement i zaprawa zostawiają matowe oparzenia na szkle jeśli nie zostaną szybko usunięte.

 7. Po zmiękczeniu gruntu na szybie bardzo ciepłą wodą ścierać go ściereczką z mikrofazy lub frotte (gorącej wody nie stosować w bardzo zimne dni). Zmiękczony grunt można usunąć skrobakiem do płyt ceramicznych lub żyletką, ale trzeba być bardzo ostrożnym i trzymać je pod kątem (do czyszczenia ram nie stosować ostrych narzędzi). Zeskrobywanie gruntu z szyby wymaga cierpliwości.
  Resztki gruntu usunie ze szkła czysta biała miękka gumka do ołówków.
  Grunt na szkle może rozpuścić spirytus, czysta wódka.
  Polerowanie kredą czy usuwanie gruntu z szyby zmywaczem do paznokci może zniszczyć powierzchnię szyby.

 

W jaki sposób usunąć resztki kitu z szyby?
Ślady kitu zmiękczyć terpentyną  lub wodą amoniakalną. Trzeba zachować ostrożność, aby nie zniszczyć uszczelek i ramy.

 

Czym usunąć plamy po farbie na szybie/szkle?

 1. Ślady farby olejnej na szkle usunie woda amoniakalna. Trzeba zachować ostrożność, ponieważ amoniak może uszkodzić ramę okna.

 2. Zaschniętą farbę zawierającej żywicę zmiękczyć terpentyną naniesioną na waciku, zeskrobać.

 3. Resztki plamy z farby na szybie można usunąć plastikową skrobaczką, jednorazową maszynką do golenia lub specjalną do szkła (ostrożnie, jest bardzo ostra).

 

Jak usunąć resztki kleju taśmy mocującej siatki w oknie?

 1. Usunięcie reszek kleju z ramy okna jest trudne. Najpierw powinno się spróbować usunąć klej za pomocą zwykłej gumki do ścierania ołówka, następnie spróbować rozpuścić go olejem jadalnym.

 2. Resztki kleju ostrożnie rozgrzać suszarką i usunąć mechanicznie.

 3. Pozostałości kleju na ramie okna rozpuści spirytus mineralny (white spirit), ale warto najpierw przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu malowanego i plastikowego okna, ponieważ spirytus może rozpuścić ochronną warstwę lakieru.

 4. Olejek pomarańczowy doskonale nadaje się do usuwania tłustych plam, jednak także może uszkodzić ramę okna.

 

Jak usunąć naklejkę lub folię z szyby/szkła?

 1. Powierzchnię naklejki na szkle obficie zmoczyć ciepłą wodą z płynem do naczyń – niektóre kleje szybko rozpuszczą się.

 2. Powierzchnię małej naklejki czy folii na szybie rozgrzać lekko ciepłym (nie gorącym) powietrzem suszarki i odkleić ją pociągając za róg.

 

Czym zmyć klej z naklejki, folii na szybie/szkle?

 1. Resztki kleju po naklejkach i folii na szybie najpierw natłuścić olejem roślinnym, margaryną, oliwką dla dzieci lub olejem do maszyny do szycia, które rozpuszczają wiele rodzajów kleju. Po jakimś czasie wytrzeć ściereczką z mikrofibry.

 2. Klej z naklejki na szybie można usunąć wodą z dodatkiem alkoholu/spirytusu lub octu i ściereczką z mikrofazy. Zmiękczone resztki zeskrobie się plastikową skrobaczką do szyb, plastikowym nożem lub starą kartą bankową/kredytową.

 3. Na resztki folii na szybie nałożyć gąbkę lub ściereczkę nasączoną dobrej jakości płynem do mycia naczyń z ciepłą wodą. Po 2 godzinach (lub dłużej), resztki folii i kleju powinny zmięknąć. Do usunięcia ich użyć drewnianej łopatki z miękkiego drewna lub bardzo ostrożnie skrobaka do usuwania szronu z szyb albo skrobaka do płyt ceramicznych. Czasem pomaga dobry płyn do czyszczenia szyb.

 4. Duże ślady po folii na szybie zmyć ciepłą wodą z dodatkiem łyżeczki płynu do naczyń, łyżki gliceryny i łyżki octu.

 5. Trudne do usunięcia resztki folii na szybie można wyczyścić środkiem do czyszczenia płyty indukcyjnej.

 6. Zmywacz do paznokci, benzyna do czyszczenia są skuteczne, jednak mogą spowodować matowienie szyby.

Resztki kleju po naklejce można, w zależności od rodzaju użytego kleju, rozpuścić w wodzie, soku z cytryny, wodnym roztworze kwasku cytrynowego, czystym alkoholu (spirytusie, wódce) lub oleju (jw.).